…to tytuł książki Urszuli J. Własiuk, dedykowanej Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II o tym, jak Ojciec Święty w polskie góry powraca. Zainspirowani lekturą oraz zachętą samego Jana Pawła II, aby „podjąć trud wędrówki i poznawać uroki polskiej ziemi”, chcielibyśmy zaprosić amatorów górskich wędrówek na Ekstremalną „Górską” Drogę Krzyżową ścieżkami i szlakami, którymi wędrował Jan Paweł II po dzisiejszym terenie parafii Nowy Łupków. A wędrował tutaj kilka razy między innymi doliną Osławy, przez Duszatyn, Smolnik, Wolę Michową, Maniów i Balnicę. Biwakował pod Łupkowem w 1957 roku, a później przez przełęcz Żebrak dotarł aż do Ustrzyk Górnych. Chcemy spróbować wędrówki bieszczadzkimi szlakami, na wzór świętego Jana Pawła II. Inne będą tylko warunki i intencja „górskiej” drogi.

 

W tym roku trasę przejdzie grupa inicjatywna, która zmierzy czas i kilometry; z mapy wynika że trasa ma około 38 – 40 km. Podzielona została na 10 etapów:

 

Trasa wędrówki:

  1. Nowy Łupków – Cerkwisko Łupków –  2,8 km
  2. Cerkwisko Łupków – Cerkwisko Zubeńsko – 3,5 km
  3. Cerkwisko Zubeńsko – Cerkwisko Wola Michowa – 6,30 km
  4. Cerkwisko Wola Michowa – Wola Michowa Kościół – 2,0 km
  5. Wola Michowa Kościół – Przełęcz Żebrak (816 m n.p.m.) – 6,40 km
  6. Przełęcz Żebrak – Cerkwisko Mików – 4,8 km
  7. Cerkwisko Mików – Skrzyżowanie Mików  2,5 km
  8. Skrzyżowanie Mików  – Kościół Smolnik  3,2 km
  9. Kościół Smolnik  – Skrzyżowanie Smolnik  2,4 km
  10. Skrzyżowanie Smolnik  – Kościół Nowy Łupków  3,6 km

Startujemy w piątek 23.03.2018 r. o godzinie 21:00 z Nowego Łupkowa (kościół), wracamy na poranną Mszę Świętą o 7.00.

Zanim wyruszysz na Ekstremalną Drogę Krzyżową:

– przygotuj prowiant (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa);

– weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,

– miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę i zapasowe baterie.

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA!

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie, lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, ale dlatego, bo chcę się z Tobą spotkać. To droga do nowego życia.

 

Organizatorzy.

Ps. Zapisy do środy wieczorem u proboszcza.